Blog

Program 2020.

29. SVEČANOSTI
PASIONSKA BAŠTINA 2020.
(novi točni datumi održavanja biti će najavljeni)

Pokroviteljstvo: Skupština Grada Zagreba

Važna obavijest:

Obavještavamo Vas da se svi programi 29. svečanosti Pasionske baštine otkazuju zbog nastale situacije u zemlji vezano uz korona virus.

Program će se održati čim se stvore uvjeti i normalizira stanje, kako cjelogodišnji trud svih sudionika, izvođača i kreatora programa, te državnih institucija koje financijski pomažu programe Pasionske baštine ne bi bio uzaludan, te kako bi sačuvali kontinuitet manifestacije.

Hvala na razumijevanju.

Pasionska baština

Download programa u Word formatu: link.

28. 3. Subota | Muzej Mimara | Rooseveltov trg 5 | u 12:00 sati

(novi točan datum i lokacija održavanja bit će najavljeni)

Svečano otvorenje:

SIMBOLIKA TVARNOG U ZBILJI PUTA KRIŽA

izložba

koncepcija i autorski odabir: Stanko Špoljarić

Dražen Trogrlić:

VIA CRUCIS

izložba

koncepcija i postav: Dino Milinović, Dražen Trogrlić

***

Crkva sv. Blaža | Prilaz Gjure Deželića 64 | u 20:00 sati

(novi točan datum i lokacija održavanja bit će najavljeni)

Ivo Nižić:

KRIŽINA

pasionski oratorij

izvode:
Zbor Condura Croatica, Zadar
Zbor sv. Cecilije župe Preko
Udruga žena Luzor, Preko
KUD Preko

dirigent: Ivo Nižić

***

Crkva sv. Marka | Markov trg 5 | u 20:00 sati

(novi točan datum i lokacija održavanja bit će najavljeni)

USKRSNU ISUS DOISTA

koncert
(Anđelko Klobučar, Felix Mendelssohn Bartholdy)

izvodi: Zagrebački kvartet
Martin Krpan, violina
Davor Philips, violina
Hrvoje Philips, viola
Martin Jordan, violončelo


29. 3. Nedjelja | Hrvatski glazbeni zavod | Gundulićeva 6 | u 19:30 sati

(novi točan datum i lokacija održavanja bit će najavljeni)

Herci Ganza:

NEMA VAKI TESTAMENTA

PROMOCIJA BIOGRAFIJE LJUBE STIPIŠIĆA DELMATE

sudjeluju:
mr. sc. Ivan Pehar, upravitelj Zaklade Ljubo Stipišić
Herci Ganza, autorica knjige
izv. prof. dr. sc. Daniel Miščin, recenzent knjige
Rosanda Tometić, voditeljica programa

glazbeni nastup: klapa Bošket

***

Crkva sv. Petra | Vlaška 93 | u 20:00 sati

(novi točan datum i lokacija održavanja bit će najavljeni)

Zoran Novačić:

SEDAM POSLJEDNJIH KRISTOVIH RIJEČI NA KRIŽU

Septem ultima verba Christi in cruce, praizvedba

Giovanni Battista Pergolesi: STABAT MATER

izvode:
Gudački komorni orkestar Muzičke akademije Sveučilišta u Zagrebu
solistice:
Darija Auguštan, sopran
Emilia Rukavina, mezzosopran
mentorice solistica:
Snježana Bujanović Stanislav, prof. art.
Martina Gojčeta Silić, prof. art.
umjetnički voditelj: Jože Haluza, prof. art.


30. 3. Ponedjeljak | Crkva sv. Katarine | Katarinin trg bb | u 20:00 sati

(novi točan datum i lokacija održavanja bit će najavljeni)

AVE GENEROSA

koncert
(Franz Xsaver Biebl, Ola Gjeilo, Lorand Kilbertus, Kamilo Kolb, Mato Lešćan, Sergei Rachmaninov, Alfred Schnittke, Vlado Sunko, Slavko Topić)

izvode:

Akademski zbor Cappella Odak, Zagreb
dirigentica: Jasenka Ostojić

Akademski zbor Magnificat, Sarajevo, Bosna i Hercegovina
dirigent: Emanuel Josić

Mario Penzar, orgulje


31. 3. Utorak | Galerija Šira | Preradovićeva 13 | u 18:00 sati

(novi točan datum i lokacija održavanja bit će najavljeni)

MOJ DOŽIVLJAJ MUKE

izložba studenata ALU, Zagreb

odabir: profesori ALU, Zagreb
postav: studenti ALU, Zagreb

***

Zagrebačka katedrala | Kaptol 31 | u 20:00 sati

(novi točan datum i lokacija održavanja bit će najavljeni)

KLANJAMO SE TEB’ ISUKARSTE

koncert
(Korizma hrvatskih prostora)

izvodi: Ansambl narodnih plesova i pjesama Hrvatske LADO
dirigent: Bojan Pogrmilović


1. 4. Srijeda | Stara gradska vijećnica | Galerija Kristofor Stanković | Ul. sv. Ćirila i Metoda 5 | u 18:00 sati

(novi točan datum i lokacija održavanja bit će najavljeni)

Niko Ančić:

PASIONSKI MOTIVI

izložba

koncepcija i autorski odabir: Stanko Špoljarić

***

Crkva sv. Katarine | Katarinin trg bb | u 20:00 sati

(novi točan datum i lokacija održavanja bit će najavljeni)

PRED KRIŽEM

koncert
(Kamilo Kolb, Jakov Gotovac, Ljubo Kuntarić, Dora pl. Pejačević, Miroslav Grđan, Matija pl. Ivšić, Mladen Pozajić, Anselmo Canjuga, Boris Papandopulo, Lujza Kozinović, Hubert Pettan, Bernardin Sokol, Albe Vidaković)

izvode:
Nikolina Pinko, sopran
Ana Kirchmayer Wonnemann, violina
Eva Kirchmayer Bilić, orgulje


2. 4. Četvrtak | Knjižnica Marija Jurić Zagorka | Krvavi most 2 | u 13:00 sati

(novi točan datum i lokacija održavanja bit će najavljeni)

Matko Antolčić:

ARMA CHRISTI

izložba

***

Crkva sv. Petra | Vlaška 93 | u 20:00 sati

(novi točan datum i lokacija održavanja bit će najavljeni)

Franz Liszt:

VIA CRUCIS

za mješoviti zbor, soliste i orgulje

izvode:
Katedralni mješoviti zbor sv. Terezije Avilske, Bjelovar,

studenti Muzičke akademije iz Pule:
Ana Mikac, sopran
Ema Delač, alt
Toni Cukon, tenor
Lovro Matešin, bariton
Marko Đurakić, orgulje

dirigentica: Ivana Matkov


3. 4. Petak | Crkva sv. Ante | Ul. sv. Duh 31 | u 20:00 sati

(novi točan datum i lokacija održavanja bit će najavljeni)

SVITLA NOĆ –

VIII. korizmeno glagoljaški koncert Zagrebačkih klapa

odabir i organizacija: Davor Capković, Joško Ćaleta

***

Crkva sv. Katarine | Katarinin trg bb | u 20:00 sati

(novi točan datum i lokacija održavanja bit će najavljeni)

PASIONSKE SKLADBE

koncert
(Antonio Vivaldi, Johann Sebastian Bach, Michel Rondeau, Giovanni Battista Pergolesi, Gioachino Rossini Johannes Brahms)

izvode:
Željka Martić, sopran
Neda Martić, mezzosporan
Mirta Kudrna, orgulje


4. 4. Subota | Crkva sv. Petra | Vlaška 93 | u 20:00 sati

(novi točan datum i lokacija održavanja bit će najavljeni)

PASSION CHRISTI

koncert
(Giuseppe Tartini, Renato Rožić, Tomislav Uhlik,)

izvodi:
Gudački kvartet Sebastian:
Anđelko Krpan, violina
Teodora Sucal Matei, violina
Nebojša Floreani, viola
Zlatko Rucner, violončelo

***

Bazilika Srca Isusova | Palmotićeva 33 | u 20:00 sati

(novi točan datum i lokacija održavanja bit će najavljeni)

NA KRIŽ PRIKOVAN

koncert
Korizmeni napjevi Slavonije

izvode:

KUD Šokadija, Strizivojna
voditelj: Mirko Damjanović

Ženska pjevačka skupina Vranovke, Vranovci/Bukovlje
voditeljica: Marica Mišković

KUD Krešimir Šimić, Podcrkavlje
voditelj: Josip Andrić

odabir i animacija: Krunoslav Šokac


5. 4. Nedjelja | Crkva sv. Katarine | Katarinin trg bb | u 20:00 sati

(novi točan datum i lokacija održavanja bit će najavljeni)

POTOP SUZA OČI RONE…

– vijenac hrvatskih crkvenih te starih kupljenskih i baranjskih pučkih korizmenih pjesama

izvode:
KUD Pojatno – Pojatno (Zaprešić); voditelj Mladen Kuhar
KUD Kupljenovo – Kupljenovo (Zaprešić); voditelj Ivica Ivanković
Mario Kambić, orgulje, Desinac
Filip Golubov Car, tradicijska glazbala, Draž
odabir i animacija: Ivica Ivanković


6. 4. Ponedjeljak | Knjižnice grada Zagreba | aula Gradske knjižnice | Starčevićev trg 6 | u 12:00 sati

(novi točan datum i lokacija održavanja bit će najavljeni)

GLAZBOM I SLIKOM KROZ KRISTOVU MUKU

izložba glazbene građe hrvatske i eruopske pasionske baštine, te grafičkih listova i reprodukcija hrvatskih likovnih umjetnika

autori izložbe: Andrea Šušnjar, Igor Pugelnik


7. 4. Utorak | Muzej Mimara | Rooseveltov trg 5 | u 19:00 sati

(novi točan datum i lokacija održavanja bit će najavljeni)

GRLITI NEBO

koncert
(Carl Philipp Emanuel Bach, Francis.Poulenc, Giovanni Battista Pergolesi, Wolfgang Amadeus Mozart, Johann Sebastian Bach, Frederic Chopin –
uz stihove iz zbirke pjesama Ive Čuvalo: Grliti nebo)

izvode:
Marijo Zbiljski, tambura
Konstantin Krasnitski, glasovir

Gošće koncerta:
Ivana Tanovitski, violina
Iva Čuvalo, pjesnikinja – recitator

***

Bazilika Srca Isusova | Palmotićeva 33 | u 20:00 sati

(novi točan datum i lokacija održavanja bit će najavljeni)

POTAMNJELE OČI MOJE /Caligaverunt oculi mei/

koncert
Otajstvo korizme u hrvatskoj tradicijskoj glazbi i zapadnoeuropskoj klasičnoj baštini

izvode:

Pučki pivači KBF-a,
umjetnički voditelj: dr. sc. Joško Ćaleta

Chorus dominicalis (zbor varaždinske katedrale)
umjetnički voditelj: mo. Višeslav Jaklin


8. 4. Srijeda | Društvo hrvatskih književnika | Trg bana J. Jelačića 7 | u 12:00 sati

(novi točan datum i lokacija održavanja bit će najavljeni)

LIRIKA VELIKOG PETKA

GOLGOTA – Tomislav Šovagović

odabir: Đuro Vidmarović

***

Crkva sv. Katarine | Katarinin trg bb | u 20:00 sati

(novi točan datum i lokacija održavanja bit će najavljeni)

FANFARES LITURGIQUES

koncert
(Anton Bruckner, Jasenka Ostojić, Henry Purcell, Henri Tomasi, Ivan Šibenčanin)

izvodi:
Komorni zbor Muzičke akademije Sveučilišta u Zagrebu
Simfonijski puhački orkestar oružanih snaga Republike Hrvatske
solisti:
Antonia Dunjko, sopran
Josipa Bilić, sopran
Marko Antolković, kontratenor
Roko Radovan, tenor
Boris Beus, bas
Mario Penzar, orgulje
dirigentica: Jasenka Ostojić


PREPORUČUJEMO (u suradnji s Pasionskom baštinom):


21. 3. Subota | Župna crkva sv. Petra i Pavla | Bajmak, Vojvodina, Srbija | u 18:00 sati

22. 3. Nedjelja | Crkva Uznesenja BDM | Duboševica | u 18:00 sati

3. 4. Petak | Crkva sv. Ivana Krstitelja | Zaprešić | u 19:30 sati

(novi točan datum i lokacija održavanja bit će najavljeni)

POTOP SUZA OČI RONE…

koncert
– vijenac hrvatskih crkvenih te starih kupljenskih i baranjskih pučkih korizmenih pjesama

izvode:
KUD Pojatno – Pojatno (Zaprešić); voditelj Mladen Kuhar
KUD Kupljenovo – Kupljenovo (Zaprešić); voditelj Ivica Ivanković
Mario Kambić, orgulje, Desinac
Filip Golubov Car, tradicijska glazbala, Draž
odabir i animacija: Ivica Ivanković


27. 3. Petak | Crkva Presvetoga Trojstva | Slavonski Brod | u 19:30 sati

(novi točan datum i lokacija održavanja bit će najavljeni)

NA KRIŽ PRIKOVAN

koncert
Korizmeni napjevi Slavonije

izvode:
KUD Šokadija, Strizivojna
voditelj: Mirko Damjanović

Ženska pjevačka skupina Vranovke, Vranovci/Bukovlje
voditeljica: Marica Mišković

KUD Krešimir Šimić, Podcrkavlje
voditelj: Josip Andrić

odabir i animacija: Krunoslav Šokac


28. 3. Subota | Crkva sv. Ante | Bistrik, Sarajevo, BiH | u 19:00 sati

29. 3. Nedjelja | Oratorij sv. Pavla, Franjevačka teologija | Sarajevo, BiH | u 9:30 sati

(novi točan datum i lokacija održavanja bit će najavljeni)

AVE GENEROSA

koncert
(Franz Xsaver Biebl, Ola Gjeilo, Lorand Kilbertus, Kamilo Kolb, Mato Lešćan, Sergei Rachmaninov, Alfred Schnittke, Vlado Sunko, Slavko Topić)

izvode:

Akademski zbor Cappella Odak, Zagreb
dirigentica: Jasenka Ostojić

Akademski zbor Magnificat (Sarajevo, Bosna i Hercegovina)
dirigent: Emanuel Josić

Mario Penzar, orgulje


29. 3. Nedjelja | Hodočasna crikva Vanebozastupljene Blažene Divice Marije (crkva Uznesenja BDM) | Vincjet (južnoaustrijsko Gradišće), Austrija | u 15:00 sati

(novi točan datum i lokacija održavanja bit će najavljeni)

PRED JEZUŠA KRIŽ IDEM…

koncert
Korizmeni glazbeni vijenac gradišćanskih, zagorskih i baranjskih pučkih pjesama

izvode: Crkveni zbor Sveti Martin – Čajta / Schachendorf,
Vokalna skupina Čajtanski glasi – Čajta / Schachendorf,
voditelj i kantor: Ronald Subosits

KUD Kupljenovo – Kupljenovo, (Zaprešić),
voditelj: Ivica Ivanković

Mario Kambić, orgulje, Desinec, (Jastrebarsko),
Filip Golubov Car, tradicijska glazbala, Draž (Baranja)


7. 4. Utorak | Katedrala Sv. Terezije Avilske | Bjelovar | u 19:00 sati

(novi točan datum i lokacija održavanja bit će najavljeni)

FANFARES LITURGIQUES

koncert
(Anton Bruckner, Jasenka Ostojić, Henry Purcell, Henri Tomasi, Ivan Šibenčanin)

izvodi:
Komorni zbor Muzičke akademije Sveučilišta u Zagrebu
Simfonijski puhački orkestar oružanih snaga Republike Hrvatske
solisti:
Antonia Dunjko, sopran
Josipa Bilić, sopran
Marko Antolković, kontratenor
Roko Radovan, tenor
Boris Beus, bas
Mario Penzar, orgulje
dirigentica: Jasenka Ostojić


Napomena: Organizator zadržava pravo izmjene programa.