Blog

Program 2016.

Pasionska baština
25. jubilarne svečanosti
12.-24. ožujka 2016.

Pokroviteljstvo: Skupština Grada Zagreba

Program

Svečano otvorenje:

12. 3. Subota | Muzej Mimara | Rooseveltov trg 5 | u 12:00 sati

HOSANA SINU DAVIDOVU

retrospektivna izložba povodom 25. jubilarne obljetnice
Pasionske baštine
postav i odabir: Bruno Šeper, Stanko Špoljarić

Glazbeni program:

Mješoviti pjevački zbor
Cappella Odak
dirigentica: Jasenka Ostojić

***

Crkva sv. Petra | Vlaška 93 | u 20:00 sati

Tomislav Uhlik:

STABAT MATER

oratorij za soliste,
mješoviti zbor i orgulje, praizvedba

izvode: Mješoviti pjevački zbor KUD-a “INA”
solisti:
Vedrana Zrnić, sopran
Jana Pogrmilović, alt
Filip Filipović, tenor
Martin Feller, bas
orgulje: Ana Pavlina
dirigent: Bojan Pogrmilović


13. 3. Nedjelja | Hrvatski glazbeni zavod | Gundulićeva 6 | u 20:00 sati

Bruno Vlahek:

STABAT MATER

opus 37, oratorij za sopran, bariton,
mješoviti zbor i 2 klavira

izvode:
Bruno Vlahek, klavir
Dubravka Vukalović, klavir
Komorni zbor Muzičke akademije Sveučilišta u Zagrebu
solisti:
Gorana Biondić Ruško, sopran
Matija Meić, bariton
dirigentica: Jasenka Ostojić


14. 3. PONEDJELJAK | Knjižnica Marija Jurić Zagorka | Krvavi most 2 | u 18:00 sati

Nada Jačmenica:

TERNOVA KRUNA

izložba, tehnika cvjetni kolaž

sudjeluju: Gordana Kamenečki Puclin
prof. Marija Lamot

***

Bazilika Srca Isusova | Palmotićeva 33 | u 20:00 sati

UPUTI SE TUŽNA MATI

pasionske tradicije Imotske krajine

izvode:
crkveni pjevački zbor Gospe od Anđela – Imotski
glumci pasionske igre Muka Gospodina našega Isusa Krista župe Sv. Franje – Imotski,
pučki pivači: župe Sv. Ilije Proroka, Studenci i Bratovštine Sv. Stjepana Prvomučenika, Gorica-Sovići
kantači župa:
Sv. Luke, Podbablje (Grubine),
Presvetog Trojstva, Slivno,
Gospe od Karmela, Zagvozd,
Svih Svetih, Zmijavci
animacija i odabir: Anđelko Nikolić, Joško Ćaleta


15. 3. UTORAK | Knjižnice grada Zagreba | aula Gradske knjižnice | Starčevićev trg 6 | u 12:00

sati

SLIKE RAZAPETOG KRISTA IZ ZBRIKE RIJETKIH KNJIGA I RUKOPISA

izložba knjiga

autor izložbe i postav: Željko Vegh

***

Crkva sv. Katarine | Katarinin trg bb | u 20:00 sati

VIA CRUCIS

koncert
Johann S. Bach: JESUS BLEIBET MEINE FREUDE
Wolfgang A. Mozart: AVE VERUM CORPUS
Tommaso Albinoni: ADAGIO
Zoran Novačić: VIA CRUCIS
za sopran, alt, bariton i gudače

izvode:
Gudački komorni orkestar Muzičke akademije Sveučilišta u Zagrebu
solisti – studenti Muzičke akademije Zagreb:
Aleksandra Bilanović, sopran
Natalija Kralj, alt
Florian Tavić, bariton

pjevače uvježbao: prof. Zoran Novačić
umjetnički voditelj: prof. Jože Haluza

***

Crkva sv. Petra | Vlaška 93 | u 20:00 sati

KAJKAVSKI KORIZMENI KIPEC

crkvene i pučke pjesme Jaskanskog prigorja i polja, Zagrebačkog polja i Hrvatskog zagorja

izvode:

KUD Kupljenovo – Kupljenovo (Zaprešić)
voditelj: Ivica Ivanković

KUD Lipa – Slavetić (Jastrebarsko)
VA Gouriena – Desinec (Jastrebarsko)
KUD Bratinečko srce – Bratina (Jastrebarsko)
voditelj-orguljaš: Mario Kambić

IPS Tetice – Demerje,
voditeljica: Jasenka Miholić Rukavina
Jasna Horvat, predsjednica Udruge Ivana Perkovca, Šenkovec

odabir i animacija: Ivica Ivanković i Mario Kambić


16. 3. Srijeda | Crkva sv. Blaža | Prilaz Gjure Deželića 64 | u 20:00 sati

Ivo Nižić:

ZADNJA POSTAJA

oratorij

izvode:
Mješoviti pjevački zbor Condura Croatica – Zadar
Članovi zbora sv. Cecilije župe Preko
Foklorna udruga Luzor-Preko
dirigent: Ivo Nižić
režija: Milena Dundov


17. 3. Četvrtak | Crkva sv. Antuna Padovanskog | Ul. Sveti Duh 31 | u 19:30 sati

Marijan Glavnik:

KRIŽNI PUT

izložba

postav: Maja Juras

***

u 20:00 sati

O JEZIČE SPIVAJ VIRNO

pasionska baština Tkona i Pridrage

izvode:
crkveni pučki pivači župa:
Sv. Tome Apostola, Tkon, (otok Pašman) i
Sv. Martina Biskupa, Pridraga (Ravni Kotari)
odabir i animacija: Joško Ćaleta


18. 3. Petak | Crkva sv. Petra | Vlaška 93 | u 20:00 sati

ISUSOVE RUKE RASKRILJENE SU

korizmene i uskrsne popijevke
zapadne Slavonije

izvode:
KUD Dika, Slatina
Ženski pjevački sastav Matke, Virovitica,
Lipovačke dike, KUD Sve lipo, Srednji Lipovac,
crkveni zbor župne crkve Pohođenje Blažene Djevice Marije, Voćin
Jelka Čikvar, Stari Gradac
tekstove kazuje: Rosanda Tometić
odabir i animacija: Miroslava Hadžihusejnović Valašek


19. 3. Subota | Galerija MORH Zvonimir | Bauerova 33 | u 12:00 sati

ECCE HOMO

izložba

odabir i postav: Stanko Špoljarić

***

Bazilika Srca Isusova | Palmotićeva 33 | u 20:00 sati

KONCERT POSVEĆEN MO. LJUBI STIPIŠIĆU

Josip Hatze: SMILUJ SE (Psalam 50)
Jakov Gotovac: TERRA TREMUIT
Boris Papandopulo: KRALJESTVO MOJE (iz Muke)
KRIŽNI PUT (iz Muke)
ZAVRŠNI ZBOR (iz Muke)
Ljubo Stipišić: NA GORI U GALILEJI (iz Uskrsnuća)
OČE NAŠ
NAMISTO MOLITVE
GREMO MI PUNTARI
DALMATINO POVIŠĆU PRITRUJENA
Pučko pjevanje iz Solina: IZ DUBINE VAPIJEM TEBI
DAJEM VAM NOVU ZAPOVID

izvodi: Gradski zbor Brodosplit
dirigent: Vlado Sunko


20. 3. Nedjelja | Zagrebačka katedrala | Kaptol 31 | u 20:00 sati

Ljubo Stipišić:

KALVARIJA

oratorij za sole, muški, ženski i mješoviti zbor

izvodi: Ansambl narodnih plesova i pjesama LADO
umjetnički voditelj: Ivan Ivančan, ml.
dirigent: Joško Ćaleta

***

Crkva sv. Katarine | Katarinin trg bb | u 20:00 sati

SVJETSKE PASIONSKE SKLADBE

J. S. Bach: Weinen, Klagen, Sorgen, Zagen, BWV 12, kantata za sole, zbor i orkestar
F. J. Haydn: MISSA BREVIS SANCTI JOANNIS DE DEO u B-duru, Hob.XXII:7, za sopran, zbor, gudače i orgulje
W. A. Mozart: AVE VERUM CORPUS, KV 618, za zbor, gudače i orgulje

izvode:
Komorni zbor Muzičke akademije Sveučilišta u Zagrebu
Barokni ansambl Muzičke akademije Sveučilišta u Zagrebu
solisti:
Ana Jembrek, sopran
Nikolina Virgej Pintar, mezzosopran
Josip Čajko, tenor
Luka Ortar, bas
dirigenti:
Pavao Mašić
Jasenka Ostojić


21. 3. Ponedjeljak | Bazilika Srca Isusova | Palmotićeva 33 | u 20:00 sati

SVITLA NOĆ – Narode moj ljubljeni

korizmeni koncert klapa grada Zagreba

izvode klape:
Sagena, Faganel, Poj, Petrada, Nostalgija,
Kampanel, Barun, Slavić, Grdelin, Jelsa,
Vokalni ansambl Angeluš i solo: Pavo Begovac
organizacija: Vedran Bonačić, Davor Capković, Mislav Čaljkušić


22. 3. Utorak | Koncertna dvorana Vatroslav Lisinski | Trnjanska bb | u 19:30 sati

Anđelko Igrec:

PASHALNE SLIKE

oratorij za mezzosopran i tenor solo, mješoviti zbor, dječji zbor i orkestar

izvode:
Zagrebačka filharmonija,
Akademski zbor Ivan Goran Kovačić,
Djevojački zbor Zvjezdice,
solisti:
Dubravka Šeparović Mušović, mezzosopran
Dejan Vrbančić, tenor
dirigent: Vladimir Kranjčević


23. 3. Srijeda | Društvo hrvatskih književnika | Trg bana J. Jelačića 7 | u 12:00 sati

LIRIKA VELIKOG PETKA
— NOVIJE HRVATSKO PASIONSKO PJESNIŠTVO

— izbor iz stvaralaštva pjesnika nagrađenih
na trienalnim književnim natječajima Pasionske baštine
(Daniel Načinović, Denis Peričić. Božica Jelušić, Gojko Sušac, Tomislav Milohanić, Drago Čondrić, Tomislav Marijan Bilosnić, Tomislav Žigmanov i Božica Brkan)

sudjeluju:
Božidar Petrač, predsjednik Društva hrvatskih književnika
Dunja Sepčić i Joško Ševo, dramski umjetnici

Glazbeni program:
Lucija Petrač, flauta
Pavao Mašić, klavir

***

Crkva sv. Katarine | Katarinin trg bb | u 20:00 sati

PASIONSKE SKLADBE

(J. S. Bach, , G. B. Pergolesi, J. Haydn, F. Liszt,
S. Jadassohn, A. Dvořák, K. Kolb)
izvode: Željka Martić, sopran
Neda Martić, mezzosopran
Mirta Kudrna, orgulje

Paula Fabinger-Orešković:

STAŠE POLAG KRIŽA SUZNA (Gospin plač)

izvode:
Djevojački vokalni sastav Zlatne note,
Mali dječji zbor Bim-bam-bom,
Lucija Petrač, flauta
solistica: Antonija Dunjko, sopran
dirigentica: Paula Fabinger-Orešković


24. 3. Četvrtak | Studio Moderne galerije Josip Račić | Margaretska 3 | u 17:00 sati

KRIŽNI PUT I IZBJEGLICE

izložba studenata ALU, Zagreb

odabir i postav: izv. prof. art Tomislav Buntak