Blog

Program 2015.

24. SVEČANOSTI
PASIONSKA BAŠTINA 2015.
21. ožujka – 1. travnja

Pokroviteljstvo: Skupština Grada Zagreba

Subota, 21. ožujka | Muzej Mimara | Rooseveltov trg 5 | u 12,00 sati

Svečano otvorenje:
Izložba
Kruno Bošnjak:

KRIŽNI PUT

Vladimir Blažanović:

TEME VELIKOG TJEDNA

postav: Bruno Šeper, Stanko Špoljarić

Glazbeni program:
Benjamin Britten:

A Hymn to the Virgin

solo:
Anabela Barić, sopran
Kirka Klišmanić-Mrak, alt
Franko Klisović, tenor
Fabijan Komljenović, bas

Antonio Lotti:

Crucifixus

Ola Gjeilo:

O Magnum Misterium

Sara Novoselić, violončelo
izvodi:
Capella Odak
dirigentica: Jasenka Ostojić

***

Bazilika Srca Isusova | Palmotićeva 33 | u 20,00 sati

Branko Starc:

MISA DALMATINA

praizvedba, posvećena Ljubi Stipišiću
izvode:
ženska klapa Cesarice,
muška klapa Sagena i
šibensko pjevačko društvo Kolo,
solistica: Vedrana Zrnić
orgulje: Mario Čopor
zborovođa: Vladan Vuletin
dirigent: Branko Starc


Nedjelja, 22. ožujka | Bazilika Srca Isusova | Palmotićeva 33 | u 20,00 sati

“SEDAM SVETIH ŽALOSTI”

– hrvatska crkvena pučka korizmena (pasionska) tradicija

izvodi: folklorni zbor ZAKUD-a Karlovačke županije
dirigent: Joško Ćaleta


Ponedjeljak, 23. ožujka | Crkva sv. Katarine | Katarinin trg bb | u 20,00 sati

DOMINE, DOMINUS NOSTER

koncert

izvode: Djevojački zbor Cantus ante omnia
dirigentica: Snežana Ponoš

Mješoviti zbor Glazbene škole Požega
dirigentica: Branka Horvat


Utorak, 24. ožujka | Crkva sv. Blaža | Prilaz Gjure Deželića 64 | u 20,00 sati

Boris Papandopulo:

MUKA GOSPODINA NAŠEG ISUKRSTA

izvodi: Zbor Hrvatske radiotelevizije
dirigent: Tonči Bilić


Srijeda, 25. ožujka | Društvo hrvatskih književnika | Trg bana J. Jelačića 7 | u 12,00 sati

Tribina DHK – promocija zbornika

GLAGOLJAŠKA MUKA KRISTOVA

urednici:
Antonija Zaradija Kiš i
Mateo Žagar

***

Knjižnica Marija Jurić Zagorka | Krvavi most 2 | u 18,00 sati

Alma Orlić:

TRAGOM PASIJE

izložba
sudjeluju:
dr.sc. Irena Kraševac,
Alma Orlić, ak.slikarica
Nada Klašterka, dramska umjetnica
dr. Nada Jačmenica

***

Hrvatski glazbeni zavod | Gundulićeva 6 | u 20,00 sati

Bruno Vlahek:

STABAT MATER

opus 37, oratorij za
sopran, bariton, mješoviti zbor i 2 klavira

izvode:
Bruno Vlahek, klavir
Dubravka Vukalović, klavir
Zbor Muzičke akademije Zagreb
solisti:
Nikolina Pinko, sopran
Matija Meić, bariton
dirigentica: Jasenka Ostojić


Četvrtak, 26. ožujka | Knjižnice grada Zagreba, aula Gradske knjižnice | Starčevićev trg 6 | u 12,00 sati

POVIJEST KRISTOVA

izložba knjiga
(Knjige o životu Isusa Krista starih hrvatskih autora: Junija Palmotića, Bartola Kašića i Stipana Lukića, te najpoznatiji životopis Isusa Krista napisanog na hrvatskom jeziku: „Isus Krist“(1925-1927). Rudolfa Vimera)

***

Crkva sv. Blaža | Prilaz Gjure Deželića 64 | u 20,00 sati

ISUSE, ISUKRSTE, MILOSRĐE

korizmena i pasionska pjevana baština Lumbarde i Žrnova na otoku Korčuli

izvode: crkveni pjevački zborovi župe Sv. Roka, Lumbarda i
župe Sv. Martina, Žrnovo, otok Korčula
animacija i odabir: don Božo Baničević, Ivo Batistić, Joško Ćaleta


Petak, 27. ožujka | Hrvatska matica iseljenika | Trg S. Radića 3 | u 13,00 sati

Promocija knjige
Miroslava Hadžihusejnović Valašek:

KADA VRIME SLAVNO DOĐE

crkveno pučke popijevke baranjskih Šokaca
promocija notne zbirke

promotori: Naila Ceribašić, Krunoslav Šokac, Miroslava Hadžihusejnović Valašek

***

Stara gradska vijećnica, Galerija Kristofor Stanković | Ul. sv. Ćirila i Metoda 5 | u 18,00 sati

MOJ DOŽIVLJAJ MUKE

izložba studenata ALU, Zagreb
odabir: profesori ALU, Zagreb
postav: studenti ALU, Zagreb

***

Crkva sv. Petra | Vlaška 93 | u 20,00 sati

François Couperin:

LECONS DE TENEBRES POUR LE MERCREDI SAINT

izvodi: Ansambl Responsorium
voditelj: prof. Mario Penzar

***

PASIONSKE SKLADBE

(Tomás Luis de Victoria, Arvo Pärt, Cyrillus Kreek, Daniel Friderici, estonijske i
njemačke tradicionalne pjesme)
izvodi: Mješoviti zbor Cantus novus, Helsinki, Finska
umjetnička voditeljica: Katri Vesanen

***

Crkva sv. Blaža | Prilaz Gjure Deželića 64 | u 20,00 sati

ODBACIMO GRIJE

korizmena i pasionska pjevana baština Donjih i Srednjih Poljica

izvode: crkveni pjevački zbor i pučki pjevači
župe Gospe od zdravlja, Podstrana, Donja Poljica i
župe Porođenja Blažene Djevice Marije, Tugare, Srednja Poljica
odabir i animacija: Joško Ćaleta, č. s. Klara Pavlović, Frane Novaković


Subota, 28. ožujka | Galerija MORH Zvonimir | Bauerova 33 | u 12,00 sati

HRVATSKI UMJETNICI NA TEMU MUKE I USKRSNUĆA

(VI. trienalna natječajna izložba)

postav:
prof. Stanko Špoljarić
Domagoj Čikeš

***

Zagrebačka katedrala | Kaptol 31 | u 20,00 sati

GOSPIN PLAČ

(napjevi Gospina plača kroz hrvatske krajeve)

izvodi: Ansambl narodnih plesova i pjesma LADO
umjetnički voditelj: Ivan Ivančan, ml.
glazbena suradnja: Joško Ćaleta, Ivica Ivanković, Dražen Kurilovčan
dirigenti: Dražen Kurilovčan


Nedjelja, 29. ožujka | Crkva sv. Petra | Vlaška 93 | u 20,00 sati

SINA SMO BOŽJEG RASPELI…

(hrvatska korizmena tradicija u pučkoj i umjetničkoj vokalnoj glazbi –
autori: Joško Ćaleta, Dražen Kurilovčan, Vatroslav Lisinski, Vjenceslav Novak, Branko Starc, Ljubo Stipišić Delmata, Vladan Vuletin)

izvode: Vokalni ansambl “Samoborke”,
voditelj: Dražen Kurilovčan,
klapa “Barun”, klapa “Poj”,
Mješoviti pjevački zbor KUD-a „INA“
dirigent, voditelj klapa i autor programa: Bojan Pogrmilović


Ponedjeljak, 30. ožujka | Crkva sv. Katarine | Katarinin trg bb | u 20,00 sati

LJUDSKA PATNJA I SVJETSKI RATOVI U GLAZBI 20. STOLJEĆA

Samuel Barber:
Molto Adagio op.11

Krsto Odak:
Passacaglia
Larghetto

Giacomo Puccini:
Krizanteme
Andante Mesto

Dmitrij Šostakovič:
Komorna simfonija op. 110a
Largo, Allegro molto, Allegretto, Largo, Largo

Jean Sibelius:
Valse Triste op. 44
Lento

izvodi: Komorni gudački orkestar Muzičke akademije Zagreb
umjetnički voditelj: Jože Haluza


Utorak, 31. ožujka | Bazilika Srca Isusova | Palmotićeva 33 | u 20,00 sati

IZ DUBINE VAPIJEM TEBI…

TRIPTIH, koncert

izvode:
ženska klapa Dišpet,
muška klapa Pižolot,
mješovita klapa Slavić

***

Crkva sv. Blaža | Prilaz Gjure Deželića 64 | u 20,00 sati

STALA MAJKA POD RASPELOM

(korizmeno-uskrsni napjevi Brodsko-posavske županije)

izvodi: KUD Lovor, Trnjani
umjetnički voditelj: Dragan Dražić


Srijeda, 1. travnja | Društvo hrvatskih književnika | Trg bana J. Jelačića 7 | u 12,00 sati

LIRIKA VELIKOG PETKA

Poezija Silvija Strahimira Kranjčevića

sudjeluju:
Božidar Petrač, predsjednik Društva hrvatskih književnika,
Branka Cvitković, dramska umjetnica

***

Crkva sv. Katarine | Katarinin trg bb | u 20,00 sati

Zoran Novačić:

CANTICO DI FRATE SOLE

kantata za četiri solista, zbor i orkestar

PSALAM

za glas i gudače

TRI MOLITVE

za glas i gudače

TRI CRKVENE SKLADBE

za komorni zbor i gudače, praizvedba

izvode: Mješoviti zbor Instituta za crkvenu glazbu „Albe Vidaković“,
zborovođa: Danijela Župančić
sadašnji i bivši studenti Muzičke akademije u Zagrebu,
duhači Muzičke akademije u Zagrebu,
Komorni gudački orkestar Muzičke akademije Zagreb,
umjetnički voditelj: Jože Haluza
dirigent: Zoran Novačić


PREPORUČAMO:


Subota, 14. ožujka | Pečuh – Sotin, Mađarska

SAVJETOVANJE I KONCERT O PASIONSKOJ BAŠTINI HRVATA U MAĐARSKOJ

***

Župna crkv sv. Jurja | Žeževica, Šestanovac | u 18,00 sati

GOSPIN PLAČ

koncert
izvode: pučki pjevači župe Tugare

***

Župna crkva Sv. Anastazije | Samobor | u 19,30 sati

SINA SMO BOŽJEG RASPELI…

(hrvatska korizmena tradicija u pučkoj i umjetničkoj vokalnoj glazbi –
autori: Joško Ćaleta, Dražen Kurilovčan, Vatroslav Lisinski, Vjenceslav Novak, Branko Starc, Ljubo Stipišić Delmata, Vladan Vuletin)

izvode: vokalni ansambl “Samoborke”,
voditelj: Dražen Kurilovčan,
klapa “Barun”, klapa “Poj”,
mješoviti pjevački zbor KUD-a „INA“
dirigent, voditelj klapa i autor programa: Bojan Pogrmilović

***

Bazilika Srca Isusova | Palmotićeva 33 | u 20,00 sati

PROSTI MOJ BOŽE

koncert
izvodi: Vokalni ansambl Angeluš


Petak, 20. ožujka | Katedrala sv. Terezije Avilske | Požega | u 19,30 sati

DOMINE, DOMINUS NOSTER

koncert

izvode: Djevojački zbor Cantus ante omnia
dirigentica: Snežana Ponoš

Mješoviti zbor Glazbene škole Požega
dirigentica: Branka Horvat


Subotu, 21. ožujka | Nacionalno svetiše sv. Josipa | Karlovac | u 20,00 sati

“SEDAM SVETIH ŽALOSTI”

– hrvatska crkvena pučka korizmena (pasionska) tradicija
izvodi: folklorni zbor ZAKUD-a Karlovačke županije
dirigent: Joško Ćaleta


Ponedjeljak, 23. ožujka | Župna crkva Bl. Alojzija Stepinca | Rakitje | u 19,00 sati

SINA SMO BOŽJEG RASPELI…

(hrvatska korizmena tradicija u pučkoj i umjetničkoj vokalnoj glazbi –
autori: Joško Ćaleta, Dražen Kurilovčan, Vatroslav Lisinski, Vjenceslav Novak, Branko Starc, Ljubo Stipišić Delmata, Vladan Vuletin)

izvode: vokalni ansambl “Samoborke”,
voditelj: Dražen Kurilovčan,
klapa “Barun”, klapa “Poj”,
mješoviti pjevački zbor KUD-a „INA“
dirigent, voditelj klapa i autor programa: Bojan Pogrmilović


Petak, 27. ožujka | Konavle, Čilipi | u 20,00 sati

Subota, 28. ožujka | Katedrala Gospe Velike | Dubrovnik | u 19,00 sati

Nedjelja, 29. ožujka | Grude, Bosna i Hercegovina

NARODE MOJ LJUBLJENI

koncert pučkih korizmenih napjeva
izvodi: Vokalni ansambl KUD-a Klek, Ogulin
dirigent: Joško Ćaleta