Blog

Program 2018.

27. SVEČANOSTI
PASIONSKA BAŠTINA 2018.
17.–28. ožujka

Pokroviteljstvo: Skupština Grada Zagreba

Svečano otvorenje:

17. 3. Subota | Muzej Mimara | Rooseveltov trg 5 | u 12:00 sati

ŽENA NA KRIŽNOM PUTU

izložba
odabir: Stanko Špoljarić
organizacija: Bruno Šeper
postav: Tehnička služba Muzeja Mimara

***
Glazbeni program:

IZ PASIONSKIH DJELA JOHANNA SEBASTIANA BACHA

izvode:
Dora Draclin, oboa
Anthony Havelka, violončelo
Elena Roce, orgulje

***

Crkva sv. Franje Ksaverskog | Jandrićeva 21 | u 19:00 sati

Ivo Nižić:

SMILUJ MI SE BOŽE

koncert

izvodi: Komorni zbor Condura Croatica, Zadar
dirigent: Ivo Nižić

***

Crkva sv. Blaža | Prilaz Gjure Deželića 64 | u 20:00 sati

W. A. Mozart:

LAUDATE DOMINUM

za sopran, zbor i orkestar

izvodi: Josipa Bilić, sopran

Antun Sorkočević:

TANTUM ERGO

za bariton, zbor i orkestar

izvodi: Florian Tavić, bariton

Zoran Novačić:

MAGNIFICAT

za sopran, alt, zbor i orkestar (12 stavaka)

izvode:
solisti:
Darija Auguštan, sopran
Emilija Rukavina, alt
Mješoviti zbor Instituta za crkvenu glazbu Albe Vidaković – voditeljica Danijela Župančić
Komorni orkestar Muzičke akademije Zagreb – voditelji: Žarko Perišić i Jože Haluza
dirgent: Zoran Novačić


18. 3. Nedjelja | Bazilika Srca Isusova | Palmotićeva 33 | u 20:00 sati

Ljubo Stipišić:

USKRSNUĆE

oratorij
izvodi: Gradski zbor Brodosplit
solist: Vinko Maroević
dirigent: Vlado Sunko

***

Crkva sv. Marije Kraljice apostola | Trg dr. Franje Tuđmana 10, Zaprešić | u 20:00 sati

KLANJAM TI SE KRIŽU SVETI

tradicijske korizmene pripovjedne popijevke iz Slavonije i Srijema, te pjesme i molitve iz rukopisne pjesmarice Ane Galović, Srednji Lipovac

izvode:
Ženski vokalni ansambl Zwizde,
Muška vokalna skupina Sinovi atara,
solist: Zrinka Posavec, sopran
recitatori: Rosanda Tometić, Ivan Kojundžić
odabir: Miroslava Hadžihusejnović Valašek
animacija: Matej Vinarić


19. 3. Ponedjeljak | Crkva sv. Ivana Krstitelja | Nova Ves 64A | u 19:00 sati

KLANJAM TI SE KRIŽU SVETI

tradicijske korizmene pripovjedne popijevke iz Slavonije i Srijema, te pjesme i molitve iz rukopisne pjesmarice Ane Galović, Srednji Lipovac

izvode:
Ženski vokalni ansambl Zwizde,
Muška vokalna skupina Sinovi atara,
solist: Zrinka Posavec, sopran
recitatori: Rosanda Tometić, Ivan Kojundžić
odabir: Miroslava Hadžihusejnović Valašek
animacija: Matej Vinarić

***

Crkva sv. Antuna Padovanskog | ul. Sveti Duh 31 | u 20:00 sati

SVITLA NOĆ

korizmeni koncert zagrebačkih klapa

izvode klape: Bošket, Grdelin, Petrada, Nostalgija, Sagena, Slavić i Vokalni ansambl Angeluš
organizacija: Davor Capković, Joško Ćaleta


20. 3. Utorak | Stara gradska vijećnica, Galerija Kristofor Stanković | ul. sv. Ćirila i Metoda 5 | u 18:00 sati

Josip Marinović:

SAKRALNE TEME

izložba

odabir i postav: Stanko Špoljarić, Stjepan Pepeljnjak

***

Zagrebačka katedrala | Kaptol 31 | u 20:00 sati

GOSPIN PLAČ

napjevi Gospina plača kroz hrvatske krajeve

izvodi: Ansambl narodnih plesova i pjesma LADO
dirigent: Dražen Kurilovčan


21. 3. Srijeda | Knjižnice grada Zagreba, aula Gradske knjižnice | Starčevićev trg 6 | u 12:00 sati

PASIONSKI MOTIVI U HRVATSKOJ UMJETNOSTI

izložba

autor izložbe i postav: Igor Pugelnik

***

Bazilika Srca Isusova | Palmotićeva 33 | u 20:00 sati

VRIME DOŠLO JUR BUDUĆI…

pučka korizmena pjevana baština Basta – Baške Vode i Brela

izvode:
crkveni pjevači i čuvari Gospodinova groba župe Uznesenja BDM, Bast-Baška Voda i
crkveni pjevači i čuvari Isusova groba župe Sv. Stjepana Prvomučenika, Brela
odabir i animacija: Joško Ćaleta, Jure Šaban Stanić


22. 3. Četvrtak | Knjižnica Marija Jurić Zagorka | Krvavi most 2 | u 12:00 sati

Petar Dolić:

KRIŽNI PUT

izložba slikoreljefa i skulptura

o izložbi govori: Željka Čorak

Glazbeni program: Cantilena pro sabatho
izvode: Ida Jadro i Lovro Rimac, učenici Gimnazije Tituša Brezovačkog, Zagreb

***

Muzej Mimara | Rooseveltov trg 5 | u 19:00 sati

ODAK & ODAK

skladateljsko kiparska pasionska večer
izvodi: Odak Camerata
dirigentica: Jasenka Ostojić

autor izložbe: Anđelko Odak


23. 3. Petak | Knjižnica HAZU | Trg Josipa Jurja Strossmayera 14 | u 12:00 sati

NOVI VINAC ANĐEOSKI

izložba hrvatskih molitvenika iz Mađarske i Gradišća
odabir i postav:
Milica Klaics Tarađija
Tamara Runjak

***

Crkva sv. Ivana Krstitelja | Nova Ves 64a | u 19:00 sati

Antonio Vivaldi:

GLORIA u D-duru, RV589

za soliste,zbor i orkestar

izvodi: Ansambl Musica Viva, Sombor, Vojvodina
dirigentica: Marita Topić
koordinacija programa: Marija Šeremešić | udruga Urbani Šokci, Sombor, Vojvodina


24. 3. Subota | Galerija MORH Zvonimir | Bauerova 33 | u 12:00 sati

MUKA I USKRSNUĆE U DJELIMA SUVREMENIH HRVATSKIH UMJETNIKA

VII. trienalna natječajna izložba

postav: Stanko Špoljarić, Domagoj Čikeš

***

Crkva sv. Petra | Vlaška 93 | u 20:00 sati

O ISUSE, IZRANJENI…

pučka korizmena pjevana baština i pobožnosti Like i Gacke

izvode:
pjevači/ce KUD-ova: „Kraljica Katarina“, Donji Lapac
„Dangubice“, Kuterevo
„Perušić“, Perušić,
KUU „Gacka“i župni zbor BDM od Svete Krunice, Ličko Lešće
odabir i animacija: Joško Ćaleta


25. 3. Nedjelja | Crkva sv. Petra | Vlaška 93 | u 20:00 sati

Vladan Vuletin:

STABAT MATER

oratorij za soliste, mješoviti zbor i komorni orkestar, praizvedba

Dražen Kurilovčan:

PLAČ MAJKE MARIJE

pučki oratorij za soliste i mješoviti folklorni zbor

izvodi: Mješoviti pjevački zbor KUD-a “INA“
dirigent: Bojan Pogrmilović

***

Crkva sv. Martina | Vlaška 36 | u 20:00 sati

PASIONSKE SKLADBE

koncert (Bach, Pergolesi, Bohm, Händel, Guilmant, Mozart)

izvode:
Tanja Ruždjak, sopran
Elizabeta Zalović, orgulje


26. 3. Ponedjeljak | Crkva sv. Martina | Vlaška 36 | u 20:00 sati

Heinrich Ignaz Franz Biber:

ROSENKRANZ SONATEN

za violinu i basso continuo

izvode:
Helga Korbar, barokna violina
Franjo Bilić, orgulje i čembalo


27. 3. Utorak | Galerija Šira | Preradovićeva 13 | u 18:00 sati

MOJ DOŽIVLJAJ MUKE

izložba radova studenata Akademije likovnih umjetnosti u Zagrebu

koordinacija na ALU: izv. prof. art Tomislav Buntak

***

Muzej Mimara | Rooseveltov trg 5 | u 19:00 sati

USKRSNI KONCERT VOKALNE GLAZBE

glazbena remek djela u romansama i pjesmama ruske duhovne glazbe

izvode:
Alexei Tanovitski, bas
Konstantin Krasnitski, klavir
Elizabeta Adžaga, klavir
stihove govori: Siniša Ružić


28. 3. Srijeda | Društvo hrvatskih književnika | Trg bana J. Jelačića 7 | u 12:00 sati

LIRIKA VELIKOG PETKA –

Enerika Bijač:

„ZA KRIŽEM: MOLITVE ZA LUKU“

zbirka pjesama

odabir: Đuro Vidmarović

***

Crkva Bezgrješnog Srca Marijina | Jordanovac ul. 110 | u 20:00 sati

O ISUSE DAJ DA PJEVAM

koncert (Vivaldi, Bach, Händel, Božičević, Ravel, Bizet, Skender, Wagner, Knešaurek, Rossini)

izvodi TRIO LUR:
Rea Alaburić, sopran
Lucija Rašeljka Petrač, flauta
Ursa Vukman, orgulje